Třešeň, třešňové dřevo

Bělové dřevo třešně je krémově žluté až růžové, běl je ovšem na třešni silná jen 3 až 5 cm. Typickou barvu třešně známe z jejího jádrového dřeva, které je načervenale hnědé a na vzduchu dále tmavne, někdy až do úplně černé barvy. Lesní třešeň bývá tmavší, sadová disponuje výraznějším přechodem mezi bělí a jádrem, který je velmi dekorativní.

Kde na třešňové dřevo nejčastěji narazíte?


Třešňové dřevo není zrovna nejlevnější a tak se s ním jen velmi zřídka setkáte v masivní podobě. Pro svoji lahodně červenohnědou barvu je ale velmi často využíváno na výrobu drobných uměleckých předmětů. Víte například, že drtivá většina dřevěných dýmek se vyrábí z třešňového dřeva? Dále ho najdete na dýhovaném nebo intarzovaném nábytku, stropním obložení a ve vícevrstvých deskách dřevěných podlah, kde tvoří svrchní nášlapnou vrstvu k jedné nebo dvěma dalším vrstvám méně ušlechtilých dřevin.

 druhy dřeva


Vlastnosti třešňového dřeva


Dřevo třešní lze označit za tvrdé, pevné, pružné a hodně houževnaté. Při sesychání má nicméně tendenci k borcení a přířezy je při sušení potřeba velmi dobře zatížit, aby se nepokroutily. Třešňové dřevo se suší velmi pomalu (i několik let), což je jedním z dalších faktorů jeho vyšší ceny. Stejně jako ostatní ovocná dřeva se dobře obrábí na soustruhu, ale na rozdíl o d jiných se špatně opracovává dlátem přes vlákna.

Textura třešňového dřeva


Velmi dekorativní:
Radiální řez: pruhovaná, rýglovaná, vlnitá, jemně rýžkovaná, lesklá
Tangenciální řez: fládrovaná, plamenitá, kořencovitá

Moření a povrchové úpravy třešňového dřeva


Dekorativní texturu dřeva a jeho dokonalou barvu není vhodné ničím vylepšovat. Zpravidla tak třešňové dřevo lakujeme pouze bezbarvým matným lakem, nenatíráme ani nemoříme. Pokud vůbec, dá se mořením upravit barva třešňového dřeva do odstínu ořechu.

Americká třešeň, dvouvrstvá dřevěná podlahatřívrstvá podlaha, třešňové dřevo

Dva příklady americké třešně jako dřevěné podlahy v ložnici a v obývacím pokoji. Podle řezu a várky dřeva je třešeň materiálem mnoha tváří.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.