Katalog nejčastěji používaných dřevin

Jistě jste si všimli, že na našem blogu jednoznačně straníme dřevu před jinými v interiéru používanými materiály. Je to tak proto, že přírodní materiál dává domovu nezaměnitelné aroma, i v době téměř dokonalých napodobenin pokaždé překvapí autentickým vzhledem a v neposlední řadě také proto, že jako bloggeři můžeme prezentovat vytříbený vkus i když jsou naše byty příslovečnou kovářovou kobylou.

Pro podlahy, ostění, nábytek a dveře se využívají tyto dřeviny nebo jejich autentické náhražky:


Třešeň, třešňové dřevo

Bělové dřevo třešně je krémově žluté až růžové, běl je ovšem na třešni silná jen 3 až 5 cm. Typickou barvu třešně známe z jejího jádrového dřeva, které je načervenale hnědé a na vzduchu dále tmavne, někdy až do úplně černé barvy.

Borovice, borovicové dřevo

Smetanová barva bělové části borového dřeva kontrastuje s tmavě zabarveným jádrem, které bývá hnědé, někdy rezavé. 

Teak, teakové dřevo

Teak (Teca obrovská) je jednou z nejkvalitnějších dřevin na světě. Roste v tropických oblastech, jako je Thajsko, Barma nebo Vietnam.

Jasan, jasanové dřevo

Listnaté dřevině Jasan čeledi Oleaceae se daří v oblasti mírného podnebí, roste po celé Evropě a na východě Severní Ameriky. Jasan americký je v jádru šedohnědý, s nádechem do červena.

Olše, olšové dřevo

Listnaté dřevo Olše z čeledi Betulaceae miluje vodu a proto ji tak často nalezneme na březích vodních toků.


Ořech, ořechové dřevo

Běl ořechu je úzká a zabavená do tónů šedé nebo šedobílé. Jádro dřeva závisí na lokalitě, kde strom rostl. Zpravidla bývá jádro ořechu tmavších barev s nádechem hnědé.

Bříza, březové dřevo

Bělové dřevo břízy je téměř k nerozeznání od jádrového, kdy světlá barva je téměř identická po celém průměru kmene. Pro dřevo je typická jemná struktura a při tangenciálním řezu plamenité fládrování.

Modřín, modřínové dřevo

Bělové dřevo modřínu opadavého je žlutohnědé barvy a úzkého profilu. Při pobytu na vzduchu nebo napuštění olejem jádrové dřevo tmavne do červené či hnědé.

Javor, javorové dřevo

Bělové dřevo javoru je od jádrového prakticky nerozeznatelné, na řezu je smetanově bílé s jemnou texturou a téměř neznatelnými letokruhy.


Buk, bukové dřevo

Bukové listí se na podzim zbarvuje do pastelových odstínů a v obklopení ostatními druhy tak působí dominantním dojmem.

Smrk, smrkové dřevo

Smrk je jedním z nejrozšířenějších stromů v Evropě a o jeho oblíbenosti svědčí i fakt, že jde o nejobvyklejší strom v Česku.Palisandr, palisandrové dřevo

číst více...
Tento exotický strom je doma v jihovýchodní Asii, nejvíce je rozšířený v Indii. Odtud pochází také jeho anglické názvy Bombay rosewood nebo Bombay blackwood.
Hrušeň obecná se hojně vyskytuje v celé Evropě a ve východní Asii. Svůj původ má v jižních evropských státech, odkud se stále dováží pro komerční účely. 

Dřevo švestky se proslavilo jistě ne zcela pro své vlastnosti a finální dřevěné výrobky, jako výrobky kapalného složení.

Dřevo Cumaru (Dipteryx spp), někdy také přezdívané jako brazilský teak, je jedním z nejtvrdších materiálů na výrobu dřevěných podlah.