Modřín, modřínové dřevo

Bělové dřevo modřínu opadavého je žlutohnědé barvy a úzkého profilu. Při pobytu na vzduchu nebo napuštění olejem jádrové dřevo tmavne do červené či hnědé. Jemná textura dřeva s rovnými vlákny řadí modřín mezi zajímavé materiály pro výrobu nábytku nebo obložení interiéru. Stromy modřínu dorůstají až 45 metrů s průměrem kmene 1,2 metru. Vyskytuje se na území Spojených států amerických, v Kanadě, Rusku, Japonsku a v oblasti švýcarských Alp.

Bělové dřevo je žlutohnědé barvy, jádrové tmavších odstínů s nádechem červené a hnědé.


Vlastnosti modřínového dřeva

Dřevo modřínu opadavého schne relativně rychle, a proto později nedochází k nežádoucím deformacím. Pryskyřičnaté dřevo modřínu je dobrým kompromisem mezi měkkým smrkem a borovicí. Přes nežádoucí výskyt pryskyřice se modřín dobře opracovává jak strojně, tak ručně. Dřevo je náchylné k napadení červotočem, tesaříkem nebo také pilořitkami. Ochranu před těmito dřevoškůdci lze posílit pomocí impregnace, kterou snadno přijímá pouze bělová část modřínu.

Charakteristické malé součky na podlaze z modřínového dřeva. 

Použití dřeva modřínu

Relativně vyšší četnost menších větví po celé výšce stromu zanechává díky zarostlým sukům na dřevu nezaměnitelnou kresbu. Jde také o jediný jehličnan, který na zimu opadá. Jeho výskyt je podmíněn kvalitním ovzduším, výskyt ve městech je raritou.

Kromě dřevěných podlah se z modřínu vyrábí také terasy nebo zábradlí.

Modřínové dřevo je známé pro svou trvanlivost – dříve se používal na šindele střech, kolejnicové pražce, důlní stojky nebo stožáry. Kontakt se zemí není závadou, a proto se často používá jako materiál do konstrukcí stavebních základů. Přestože šindele na střechy jsou již přežitkem, modřínové dřevo je velmi vyhledávaným materiálem pro svůj dekorativní dojem. Masivní nábytek (stoly, židle) či dřevěná podlaha z modřínového dřeva nezevšední.Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.