Jasan, jasanové dřevo

Listnaté dřevině jasan čeledi Oleaceae se daří v oblasti mírného podnebí, roste po celé Evropě a na východě Severní Ameriky. Jasan americký je v jádru šedohnědý, s nádechem do červena. Zato jasan ztepilý (evropský) je krémově bílý až světle hnědý. Na pultech obchodů však najdeme i tmavě hnědý až černý pod názvem olive ash. Textura dřeva je hrubá s rovnými vlákny, letokruhy na tangenciálním řezu tvoří velmi dekorativní kresbu.


Využití jasanu


Jasan je charakteristický pro svou pevnost, houževnatost a malou váhu. Není proto divu, že se hojně používal pro výrobu hokejek, lyží nebo luků s kratším doletem. Dobře známé jsou i sáňky „jasánky“. Kromě některého druhu nábytku se s ním setkáme taky u násad různého náčiní, jako jsou lopaty, rýče nebo sekerky. Pro svou vysokou odolnost v ohybu se jasan používá i na stavbu vodních plavidel typu lodí, kanoí a plachetnic. Velmi žádaný je u domácností na intarzované podlahy a mozaikové podlahy.

Jasan

Jasanové dřevo může být jak krémově bílé, tak i tmavé.

Vlastnosti jasanového dřeva


Jasan patří do kategorie tvrdých dřev, proto je jeho cena za metr krychlový vyšší, než třeba za borovici nebo smrk. Dřevo rychle schne a nehrozí tak následné sesychání a deformace po jeho instalaci. Má vynikající přepoklady pro ohýbání – není tuhé a naopak je houževnaté a středně pevné v ohybu a tlaku. Dřevo je snadno opracovatelné jak ručně, tak strojově.

jasanová terasa

Tangenciální řez zanechává na jasanovém dřevu velmi dekorativní kresbu.

Lakování a moření jasanu


Jasanové dřevo je méně trvanlivé a je napadnutelné červotočem. Dřevo přijímá bez větších problémů lakování a moření, se zvýšenou odolností se můžeme setkat u tmavšího jasanového jádra. Dřevo jasanu můžeme snadno obrousit a jeho části bez problémů lepit.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.