Teak, teakové dřevo

Teak (Teca obrovská) je jednou z nejkvalitnějších dřevin na světě. Roste v tropických oblastech, jako je Thajsko, Barma nebo Vietnam. Nejkvalitnější částí teaku je jeho zlatohnědé pískové jádro s pravidelnou texturou. Jiné druhy jádra mají zase sytě hnědou podkladovou barvou s čokoládovými pruhy. Běl už tak kvalitní není, je měkká a snadno napadnutelná škůdci. Nábytek z bělové části teaku se prodávat nesmí, avšak někteří prodejci jej maskují naolejováním, po němž dřevina ztmavne.

Vlastnosti tectona grandis


Dřevo je velmi bohaté na přírodní oleje, které dělají jeho povrch tak hladkým na dotek a není jej třeba olejovat. Olejování dřevu spíše uškodí. Díky vysokému obsahu olejnatých pryskyřic je koroze hřebíků nebo šroubů prakticky vyloučena. Podobně jako borovice je teak velmi odolný proti povětrnostním vlivům, vodě, vlhkosti a také kyselinám. Tectona grandis se velmi snadno opracovává a není tak problém vytvořit výrobky různých tvarů. V dřevině se však vyskytují křemičité materiály, kvůli kterým dochází k relativně rychlému otupení pracovních nástrojů.

teakové dřevo

Teak není jen luxusní nábytek


Teca obrovská se těší velké oblibě koncových zákazníků jak pro svou pevnost a trvanlivost, tak i pro svou odolnost v náročných a měnících se atmosférických podmínkách. Používá se proto nejen jako luxusní zahradní nábytek nebo dřevěná podlaha, ale i jako materiál pro stavbu lodí, vlnolamů nebo stolů ve výzkumných laboratořích. Teak je totiž mimo jiné rezistentní i proti kyselinám. 

třívrstvá dřevěná podlaha teak


Dřevěná podlaha z teaku vypadá vskutku luxusně.

Není teak jako teak


Tectona grandis je velmi vzácná dřevina a v současnosti její poptávka převyšuje nabídku. Stromy teaku musí růst alespoň 50 let, aby vlastnosti dřeva dosáhly té nejvyšší kvality. Standardně je však teak dostupný s maximálním stářím 40 let. Protože jsou podmínky těžby omezeny vládními nařízeními, snaží se někteří prodejci nabízet méně kvalitní teak anebo jej kamuflovat patřičným naolejováním. Aplikace oleje však zabrání vysoušení dřeva, uvězní v něm vodu a dřevo tak může poškodit. Pravý teak by tak měl být opatřen certifikátem kvality, neměly by na něm být světlá a tmavá místa, a ani by v něm neměly být suky. 

dřevěné masivní schody teak


Dřevěné schody z teaku

Čištění a údržba


Teakové dřevo nevyžaduje žádnou speciální údržbu, ani olejování, ani lakování. Jak již bylo uvedeno výše, dřevina je od přírody vybavena dostatečným množstvím přírodních olejů a další aplikace oleje není třeba. Pokud potřebujete z povrchu setřít prach nebo nečistoty, použijte hadřík namočený vodou.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.