Švestka, švestkové dřevo

Dřevo švestky se proslavilo jistě ne zcela pro své vlastnosti a finální dřevěné výrobky, jako výrobky kapalného složení. Slivovice, tak typicky český produkt z profesionálních a domácích pálenic, není jediným bohatstvím, které nám tento strom s křehkými větvemi dává.

Ačkoli při neopatrném zacházení se větve švestky znadno zlomí, jádrové dřevo je tvrdé jako kámen. Husté letokruhy a sytá tmavá barva skýtají předpoklady pro dekorativní účely. Specifikum švestky je již zmíněná křehkost, a také křivolaké krucánky jak větví, tak i samotného kmene. Je obtížně najít delší rovné kusy švestkového dřeva a navíc, jeho vysušení také není jednoduchou disciplinou. Domácí kutilové často pláčou nad nezdary sušení švestkového dřeva, kdy po dlouhém čekání dřevo nakonec prasklo. Sušit se musí velmi dlouho a zvolna, aby jádro nepopraskalo.

Jádrové dřevo švestky má sytou, tmavohnědou barvu.

Bělové dřevo je velmi úzké, našedlé nebo žluté. Jádro bývá narůžovělé, často sytě červenohnědé. Zvláštní je, že pokud švestkové dřevo schlo ve vertikální poloze, tak říkajíc „ve stoje“, nabývá pak jádro vínové až mahagonové barvy, výjimečně s odlesky fialové.

Dřevo švestky je křehké a ne tak houževnaté. Dobře se soustruží, řeže a brousí. Již při kontaktu pracovních nástrojů s jádrem dřeva je možné sledovat, jak se dřevo snadno leští. Díky tomu, a pro svůj nezaměnitelný dekorativní vzhled, se používá například pro výrobu pažeb na pušky, dýmek, klik u dveří, podnosů nebo svícnů. 

Mozaikové podlahy od Empiri.cz

Každý dobrý hospodář také ví, že dřevo švestky je vedle višně nebo třešně nejlepším materiálem na uzení. Švestkové dřevo je však nejprve zapotřebí zbavit kůry, aby maso nezhořklo. Při uzení pak švestka produkuje minimum kouře a dává masu krásnou uzenou vůni.


Kromě dekorativních předmětů a uzení je švestka používána i v nábytkářském a podlahářském průmyslu. Krásné jsou zejména intarzované podlahy a parkety, na efektu přidá zvláště v kombinaci se světlými dřevinami jako je javor nebo olše.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.