Borovice, borovicové dřevo

Smetanová barva bělové části borového dřeva kontrastuje s tmavě zabarveným jádrem, které bývá hnědé, někdy rezavé. Bělová část může přecházet do okrové barvy, výjimečně pak do odstínů šedi. Ve dřevině se tu a tam vyskytují suky tmavší barvy, které působí velmi dekorativním dojmem. Běl je přítomná ve vrstvě 3 - 6, ale někdy i 10 cm.

Na co se hodí borovicové dřevo?


Díky bohaté zásobě pryskyřice je borovice schopna odolávat povětrnostním vlivům a dobře snáší změny prostředí, ať už je to teplota nebo vlhkost. Z těchto důvodů je borovicové dřevo ideálním materiálem pro venkovní konstrukce, mj. pergoly, zahradní nábytek, domy na pobřeží, stožáry nebo vodní stavby. Standardně se z borovice vyrábí i nábytek do domácností, dřevěné podlahy anebo vnitřní obložení chalup. Přestože se na kůrách stromů vyskytují díry od datla hledajícího červotoče a jiné parazity, je kůra zpravidla limitem, kam se červotoč dostane a bělová část tak zůstává neporušena. Málokdo také ví, že borovicové dřevo odpuzuje moly, a proto se používá jako materiál šatních skříní.

borovicové dřevo

Vlastnosti borového dřeva


Přednosti borového dřeva v podobě odolávání změnám teplot a vlhkosti jsou vykoupeny jeho křehkostí a relativně snadnou deformací. Naproti tomu je borovice houževnatá s vysokou pevností v ohybu a tlaku. I když se může zdát, že je borové dřevo citlivé na zpracování, tak dobře drží vruty a hřebíky.

Textura borového dřeva


Fládrovaná (tangenciální řez), pruhovaná (radiální řez), dekorativní.

Lakování a moření


Borovicové dřevo se dá bez problémů natírat, impregnovat nebo pojit lepidlem. Problém se však může vyskytnout v oblasti jádra, které je hůře impregnovatelné. Při zpracovávání borového dřeva je třeba počítat se zanášením pracovních nástrojů (např.: při broušení parket) kvůli pryskyřici, kterou borové dřevo obsahuje. 

dřevěná terasová prkna thermo borovice


 Borovice působí na oko příjemným dojmem a hodí se jak na terasy, tak na dřevěné podlahy

Vedlejší produkty borovice a zajímavosti


Přínos borovice se neomezuje pouze na stavební účely, za její existenci jsou rádi také hráči strunných nástrojů a natěrači. Pryskyřice obsažená ve dřevě se totiž používá pro výrobu kalafuny a terpentýnu na výrobu barev a leštidel. Borové dřevo se také kdysi spalovalo a vzniklé saze sloužily pro výrobu tuší.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.