Ořech, ořechové dřevo

Běl ořechu je úzká a zabavená do tónů šedé nebo šedobílé. Jádro dřeva závisí na lokalitě, kde strom rostl. Zpravidla bývá jádro ořechu tmavších barev s nádechem hnědé, červené nebo nafialovělé. Vlákna jsou vlnitá nebo točitá, v místě řezu je pak kresba páskovaná s hrubou texturou.

Ořech schne poměrně rychle, zato s tendencí praskat na jeho koncích, na tlustších fošnách se proto mohou objevit trhliny. Tvárnost dřeva není oproti jiným druhům tak dobrá, se střední pevností v ohybu, rázovou houževnatostí a nízkou tuhostí docílíme pouze mírných ohybů.

Ořechové dřevo je velmi originální svou kresbou. Vhodným opracováním konkrétního kusu můžeme docílit neobyčejného estetického dojmu.

Opracování ořechu a jeho impregnace


Dřevo je bohaté na křemičitany, při jeho opracování proto dochází k systematickému otupování používaných nástrojů. Na práci je vhodné používat pilu se zahnutými zuby a motor vytáčet do vyšších otáček.

Ořech je možné poměrně dobře lepit a impregnovat jeho běl. Jádrové dřevo je hůře propustné a impregnovatelné - není proto trvanlivé. Lakováním a mořením docílíme hladkého a lesklého povrchu dřeva.

Dvouvrstvá dřevěná podlaha Americký ořech
Plovoucí dřevěné podlahy jsou dnes vzácnost a ne každému se povede je pořídit.

Využití ořechového dřeva


Po ořechovém dřevu je velká sháňka, jeho kresba a dekorativní dojem jsou nezaměnitelné. Ořech je velmi oblíbený ve formě nábytku, originálních intarzovaných podlah, drobných uměleckých předmětů a dýh na obložení. V tradičních obchodech na prodej dřeva, na pilách nebo hobbymarketech typu Hornbach není k sehnání. Navíc, zdravé (neporušené) ořechové dřevo je dnes vzácným artiklem. Současně se nikde cíleně nesází. Nejčastěji proto ořech seženeme při příležitosti kácení kolem cest nebo na soukromých zahradách a pozemcích.

Podlahy Americký ořech Moderline
Vizuální skladba podlahy nemusí odpovídat tradičnímu zpracování. Varianta - ořech americký - v žíhaném provedení působí efektně a zanechává luxusní dojem.

Na plovoucí dřevěné podlahy nebo parkety je tento druh dřeva příliš krásný a drahý. Lepší a luxusnější je proto kombinace s jinými druhy dřeva při příležitosti pokládky intarzovaných podlah. Častěji se s ořechem však setkáme u přívěšků, šperků, ozdobných mís nebo svícnů.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.