Cumaru, cumaru dřevo

Dřevo Cumaru (Dipteryx spp), někdy také přezdívané jako brazilský teak, je jedním z nejtvrdších materiálů na výrobu dřevěných podlah. Strom Cumaru roste v tropické části Jižní Ameriky a také v zemích Střední Amerky. Díky svým vlastnostem najde užití nejen v interiéru, ale také jako materiál na dřevěné terasy.

Jádrové dřevo Cumaru je tmavohnědé, někdy s nádechem do žluté. Struktura dřeva je nepravidelná a vlnitá. Povrch není zcela hladký, může se vyskytovat chlupacení, ale to není nic, s čím by si neporadil šikovný řemeslník s hoblíkem (podobné chlupacení můžeme pozorovat i u českého dubu). Trvanlivé a velmi tvrdé dřevo Cumaru je odolné vůči dřevokaznému hmyzu a povětrnostním podmínkám.

Výsledek obrázku pro cumaru site:empiri.cz
Cumaru je kvetoucí strom. Víte, že se jeho plody používají i jako koření ve francouzské kuchyni?

Dřevo má relativně velkou hustotu a je potřeba, aby dlouho vysychalo, kvůli riziku popraskání. Při práci se dřevem Cumaru se doporučuje předvrtávat díry, přestože je dřevo velmi tvrdé a drží při sobě. Při broušení se doporučuje užívat roušky a vůbec alergiky vyhnat ven z místnosti, prach ze dřeva může způsobovat alergické reakce.

U prodejců a výrobců dřevěných podlah je Cumaru k dostání v provedení masivních parket nebo masivních podlah. Dřevo Cumaru se často skládá k sobě velkými díly, které se k sobě lepí. Po jemném přebroušení se podlaha naolejuje nebo nalakuje. Velmi působivé jsou také mozaikové podlahy z Cumaru.

Masivní podlahy od Empiri.cz


Kromě klasického zpracování pro dřevěné podlahy leckoho může překvapit, že se kůra Cumaru používá pro lékařské účely. Navíc, při broušení dřeva je cítit podmanivá vůně kumarinu, sladké vůni, která se využívá při výrobě parfémů nebo jako přídavek pro exotické a přírodní navonění doutníků.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.