Javor, javorové dřevo

Bělové dřevo javoru je od jádrového prakticky nerozeznatelné, na řezu je smetanově bílé s jemnou texturou a téměř neznatelnými letokruhy. Přestože v České republice najdeme 4 druhy javoru, mezi oblasti s největším rozšířením patří Kanada, východ USA a některé části Asie.

Typicky sametová monotónní kresba javorového dřeva

Javorové dřevo schne relativně pomalu a nehrozí tak pozdější znehodnocení vlivem změny tvaru nebo popraskáním. Bělové dřevo je náchylné k napadnutí dřevokazným hmyzem – proti červotočům a jiným broukům se využívá impregnace, kterou dřevo přijímá bez problémů. Je pozoruhodné, že se javorové dřevo ke své dokonalosti vyběluje za pomoci čpavku nebo amoniaku.

Javorové dřevo je velmi atraktivní pro svou jedinečnou kresbu a skvěle se tak hodí do obložení interiéru domácností, ateliérů nebo jako materiál na dřevěné podlahy. Kromě standardního využití na podlahy nebo parkety se javor používal na výrobu ševcovských kopyt, hudební nástroje a sportovní vybavení. 

Z javoru se vyrábí také krásné mozaikové podlahy (kombinace javor a třešeň).


Nejlepší kusy javorového dřeva se pečlivě vybírají pro loupané dýhy na obložení nábytku a dveří. U hudebních nástrojů je javor známý u výroby zadních desek na kytary nebo housle.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.