Palisandr, palisandrové dřevo

Tento exotický strom je doma v jihovýchodní Asii, nejvíce je rozšířený v Indii. Odtud pochází také jeho anglické názvy Bombay rosewood nebo Bombay blackwood. Tato u nás neobvyklá dřevina dorůstá běžně výšky okolo 25 metrů s průměrem kmene až 1,5 metru. Rozsáhlá rozvětvená koruna stromu často bývá důvodem, proč se tento strom objevuje u kávových plantáží – jeho stín poskytuje ochranu před sluncem. Jde o jeden z nejdražších druhů dřeva, se kterým se po světě obchoduje už asi dvě stě let. Strom vhodný pro pokácení a výrobu nábytku pak roste okolo sta let.


Palisandr vyniká nádhernou barvou a kresbou.

Palisandrové dřevo je v bělové části nažloutlé v šíři asi 4-6 cm, jádrová část je velmi tmavá s purpurovým, fialovým až tmavě hnědým odstínem. Textura dřeva rovnoměrná a mírně drsná. Po sušení, které by se mělo provádět ve formě kulatiny nebo trámů, je dřevo výrazněji tvrdé a odolnější vůči ohybu asi o čtvrtinu více, než dub. Čím pomaleji se dřevo suší, tím lepší má pak barvu. 

Palisandrové dřevo je velmi těžké a tvrdé a díky vápenatým usazeninám v žilkování není vhodné pro strojní opracování – nástroje se rychle tupí a je nutné je často brousit.

Využití palisandrového dřeva
Dřevo palisandru se díky dobré schopnosti ohybu a obrovské tvrdosti výborně hodí pro výrobu luxusního nábytku, obložení a vybavení interiérů hotelů, bank, kanceláří nebo designových domácností. Nevýhodou je pak především cena, která je výrazně vyšší, než u klasických druhů dřeva. 

Palisandr není vhodné spojovat hřebíky a vruty, dá se však velmi dobře lepit, brousit a leštit. V kombinaci s lakem tak pak můžete dosáhnout opravdu vysokého lesku. Skvěle se hodí pro soustružení dekorativních předmětů jako misek, držátek, v řezbářství a sochařství nebo při výrobě hudebních nástrojů.


Používá se také jako doplňkový materiál v interiérech luxusních lodí, jacht a automobilů. Z vybraných stromů se vyrábějí vysoce dekorativní dýhy, které se dají použít při výrobě dřevěných podlah v interiéru. Jako jeden z mála druhů dřeva vypadá palisandr výborně i bez laku. Ten však dokáže zvýraznit kontrast barev ve dřevě a chránit jej.  
Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.