Buk, bukové dřevo

Bukové listí se na podzim zbarvuje do pastelových odstínů a v obklopení ostatními druhy tak působí dominantním dojmem. Listí z buku není pouze zajímavé z estetického dojmu, ale plní i prospěšnou funkci pro ostatní lesní podrost, kdy opadané listí ničí nežádoucí plevel.

Bukové dřevo po napaření

Buk se hojně vyskytuje v mírném podnebí na území střední a západní Evropy, na východu USA a v některých částech Asie. Buk se velmi podobá habru, avšak při podrobnějším zkoumání listů těchto dvou stromů je rozdíl patrný na první pohled – habrové listí je pilovitého tvaru, bukové zaoblené.

Bělové dřevo je světlé, po napaření získává bronzovohnědou barvu. Má pravidelnou strukturu se širokými vlákny. Někdy se u bukového dřeva můžeme setkat s tzv. falešnými jádry – jde o tmavé fleky s měkkou strukturou. Nežádoucí výskyt falešných jader v bukovém dřevu zapříčiňuje často přítomnost vzduchu – děje se tak u suků na dřevu.

Schody a zábradlí z buku při pohledu shora.

Bukové dřevo se dá bez problémů lepit, navrtávat a impregnovat. Impregnací lze předejít nežádoucího výskytu různých dřevokazných škůdců. Pro svou vysokou výhřevnost je buk velmi oblíbeným palivem na topení. Kromě toho jej lze dobře ohýbat, vyrábí se z něj židle, stoly, školní lavice, pracovní nářadí, kartáče, sportovní náčiní a v neposlední řadě také hudební nástroje. Z bukového dřeva se dříve vyráběly sudy na pivo, které jsou dnes již minulostí. Bukové dřevo se loupe na dýhy jako materiál na obložení interiérů domácností, dřevěné podlahy, dveře, kuchyňské linky nebo mozaikové podlahy.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře schvaluji a mažu jen bezduchý linkbuilding. Pokud máte co říci a nofollow odkaz na Vaše stránky je pro Vás ok, v pohodě můžete.